Nauka zdalna gr. III

„Ciesz Newtonowska – eksperyment ” Poznawanie praw fizyki & „Co jest na kuli Ziemskiej?” – zabawy edukacyjne, inspirowane filmem, piosenkami oraz obrazkami tematycznymi & „Zabawkowa Gitara” – praca przestrzenna z pudełka po chusteczkach higienicznych


„Ciesz Newtonowska – eksperyment ” – Poznawanie praw fizyki


Ciecz nienewtonowska, to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. Zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczamy jej energii. Kiedy wobec takiej cieczy użyjemy siły (na przykład uderzając w jej powierzchnię), kiedy nasze ruchy są odpowiednio szybkie i mocne, płyn będzie twardnieć, kruszyć się i przypominać substancję stałą.Natomiast kiedy z taką cieczą obchodzimy się delikatnie – rozpływa się. Można ulepić z niej kulkę podobną do tej z plasteliny. Jest twarda dopóki nasze dłonie się poruszają, lecz kiedy tylko przestaniemy ją ściskać, rozpłynie się i ucieknie między palcami.

źródło: Zielona Sowa



„Co jest na kuli Ziemskiej?” – zabawy edukacyjne, inspirowane filmem, piosenkami oraz obrazkami tematycznymi


1.„Ziemia krąży, Słońce świeci” – zabawa ruchowa na powitanie :)

OPIS ZABAWY: Rodzic przygotowuje dwie kartki papieru. Na jednej kartce pisze słowo: ZIEMIA na drugiej kartce słowo: SŁOŃCE. Następnie wspólnie z dzieckiem odczytuje wyrazy z kartek. Dziecko globalnie (całościowo) czyta wyrazy : Ziemia , Słońce. Następnie przy poniższej piosence, dziecko swobodnie podskakuje po pokoju. Na przerwę w muzyce ( pauza ) rodzic pokazuje dziecku kartkę z napisem – hasłem. Zadaniem dziecka jest przeczytać wyraz i po przeczytaniu wyrazu Ziemia: dziecko obraca się dookoła własnej osi ciała i wykonuje krążenia ramion w przód. Na kolejną przerwę w muzyce, rodzic pokazuje dziecku drugą kartkę, a dziecko po przeczytaniu wyrazu Słońce wykonuje w miejscu, powolne krążenia ramion w tył. Zabawę można powtórzyć kilka razy, aż do zakończenia utworu.

piosenka: Moja Planeta- Majka Jeżowska

2. „Oto Ziemia” – prezentacja mapy i globusa, w miarę możliwości (ewentualnie film i obrazek poniżej)

Rodzic prezentuje obrazek ilustrujący planetę Ziemię i pyta dziecko , czy słusznie została nazwana błękitną planetą i dlaczego. Następnie pokazuje globus i mapę świata. Zwraca uwagę na największe zbiorniki wodne (oceany, morza, rzeki) i na lądy (kontynenty). Prosi, aby dziecko wskazało kontynent, który zamieszkuje, po czym pokazuje i nazywa pozostałe.


3,”Podróż dookoła Ziemi” – zabawa ruchowa połączona z rozmową i ćwiczeniami słuchowymi

OPIS ZABAWY: Dziecko „zamienia się” w samolot i „lata” po pokoju w rytmie dowolnej muzyki. Podczas pauzy rodzic sylabizuje nazwę wybranego kontynentu, a dziecko dokonuje syntezy sylabowej i „ląduje” (kładzie się na podłodze przodem z rozłożonymi ramionami) w miejscu oznaczonym OBRAZKIEM Z NAZWĄ kontynentu ( A-fry-ka, A-me-ry-ka , E-u-ro-pa itp)


4.Krajobrazy na Ziemi – zagadki obrazkowe. Rodzic prosi dziecko, by przypomniało sobie na jakich kontynentach „wylądowało” w poprzedniej zabawie. Prezentuje zdjęcia z różnych krajobrazów, a zadaniem dziecka jest opisanie wybranego krajobrazu i odgadnięcie, na jakim kontynencie mogło być zrobione zdjęcie.


5.”Mapa świata” – zabawa słuchowa, doskonaląca analizę i syntezę słuchową oraz spostrzegawczość wzrokową. Dziecko układa na dywanie mapę świata z elementów. Kiedy plansza jest gotowa, rodzic mówi przykładowe zdanie, np. Widzę zwierzę, którego nazwa rozpoczyna się głoską „ż”, a dziecko wyszukuje zwierząt na planszy i odpowiada: To żyrafa. Występuje w Afryce. Zabawę można odwrócić. Polecenia może również wydawać dziecko. Na zakończenie ważne jest by poruszyć temat ochrony przyrody, roślin i zwierząt na Ziemi. Kształtować odpowiednią postawę proekologiczną dziecka i jego nawyki życia codziennego, już od dzieciństwa ( pomocny może być poniższy PLIK AUDIO)

Pobierz mapę TUTAJ

10 sposobów na ochronę środowiska

6. „Nasza planeta” – wdrażanie do samodzielnej pracy. Dziecko otrzymuje kartę pracy i wykonuje zadania według poleceń ( czyta, dopasowuje, dokonuje analizy literowej wyrazów, wpisuje litery, odczytuje hasło)

kliknij by pobrać KARTĘ PRACY

7. BONUS NA ZAKOŃCZENIE – Zabawa ” Płyną Ryby”. Zabawa jest z improwizacją ruchową (czyli zabawą z pokazywaniem). Doskonali ona słuch i koordynację ruchów ciała, które są niezbędną do przyszłej nauki pisania

Nauczmy się słów piosenki: PŁYNĄ RYBY (LIFE IS LIFE) ( Edumuz)

źródło: Internet (p. Donata i jej propozycja improwizacji)

Karty pracy dla chętnych związane z tematem:


Miej zabawy i nauki życzę Jolanta Bot


„Zabawkowa Gitara” – praca przestrzenna z pudełka po chusteczkach higienicznych

opakowania po chusteczkach higienicznych można zrobić najprawdziwszą w świecie, grającą gitarę. Można na niej do woli brzdąkać, bo struny zrobione z gumek recepturek wydają cichy, przyjemny dla ucha ton:)

Materiały i przybory:

Brzegi opakowania po chusteczkach higienicznych zabezpieczamy taśmą klejącą. Z kolorowego papieru samoklejącego wycinamy dowolne kształty i oklejamy pudło rezonansowe gitary.
Zakładamy gumki recepturki, tak by były dość mocno naprężone.
Z grubego kartonu wycinamy gryf do gitary. Markerem rysujemy struny wraz z ich mocowaniem oraz progi. Przy pomocy taśmy klejącej mocujemy gryf gitary. Warto jednym fragmentem taśmy samoprzylepnej przykleić wszystkie gumki recepturki- nie będą się wtedy tak łatwo przemieszczały a przy przypadkowym pęknięciu gumka nie wystrzeli.
Gitara jest gotowa. Teraz można poszaleć w rytmie ulubionej muzyki!

źródło: edziecko.com


Bawcie się dobrze i do zobaczenia :)


Author: