Popołudnie z książeczką – projekt edukacyjny

W lutym 2015 roku zakończyła się realizacja projektu autorskiego nauczycielki pt.: „Popołudnie z Książeczką”. Podobnie jak w roku ubiegłym, projekt realizowany był w okresie od XI do II ( okres późnojesienno-zimowy).

Celem realizacji projektu było:  – Stymulowanie rozwoju zainteresowań czytelniczych wychowanków i potrzeby kontaktu z książką   – Pobudzanie rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społeczno-moralnego dzieci

Założenia programowe oparte były na czterech blokach:

BLOK I ~~  POTRAFIĘ SŁUCHAĆ

BLOK II ~~ MÓJ CZAS Z KSIĄŻKĄ

BLOK III ~~ WYPOWIADAM SIĘ, OPOWIADAM I WNIOSKUJE

BLOK IV ~~ BAJKI, BAŚNIE I LEGENDY

Ulubioną formą zabaw z książką było samodzielne organizowanie kącika czytelniczego, czy „biblioteczki przedszkolaka”, jak również relaksowanie się, w toku słuchania tekstów literackich. Przedszkolaki w każdej wolnej chwili sięgały samodzielnie o wciąż zmieniające się zbiory Biblioteczki. Oglądały książeczki, albumy, atlasy, kodeksy, czasopisma dziecięce itp. pozycje literackie. Dzieliły się wiedzą z innymi oraz zachęcały kolegów do korzystania z książek, jako źródła wiedzy i jako formy rozrywki. Często można było zaobserwować zabawy inspirowane fabułą książki, wiersza, czy zainspirowane przygodami bohaterów. Mnie osobiście ujmowały swobodne rozmowy i dyskusje  dzieci o przeczytanych książkach i wyrażanie własnych opinii, osądów, wyciąganie własnych wniosków i próby  „dziecięcego moralizowania”.

Realizacja projektu spotka się z dużą aprobatą dzieci i rodziców. Zaktywizowała ich do przynoszenia, czytania i mówienia o książkach, o ich bohaterach, świecie fantazji i baśni, jak i również o ich twórcach – autorach. Jestem przekonana, iż wspólne działania nauczyły „młodych czytelników” korzystania z bogactwa literatury pięknej i stworzyły okazję do budowania pozytywnego obrazu samego siebie i innych.

Author: