Nauka zdalna gr.III – zabawy popołudniowe

Zabawy słuchowe w przedszkolu

Zabawy słuchowe wspierają naukę pisania i czytania, rozwijają umiejętności dzieci w obszarze muzycznym i są przede wszystkim dobrą zabawą.

  • doskonalą umiejętność koncentrowania uwagi słuchowej, która jest konieczna do rozróżniania opozycji tj. kura-góra, tomek-domek, kasza-kasa, itp.
  • działają relaksacyjnie – ćwiczenia słuchowe wypływają na dzieci wyciszająco, angażują do słuchania, tym samym hamując chwilowo mowę:)
  • wpływają na poczucie rytmu i doskonalą percepcję słuchową (umiejętność rozróżniania dźwięków, ich wysokości, tempa, itp);
  • rozwijają koncentrację uwagi – samej w sobie, ponieważ wymagają dużego skupienia;

Propozycje zabaw:

Raz i dwa, raz i dwa, każdy klaszcze tak jak ja!prowadzący wyklaskuje rytm, a dzieci starają się go precyzyjnie odtworzyć. Alternatywnie można tupać, śpiewać, kląskać i skakać do rytmu. Prezentowany rytm powinien być dostosowany do możliwości dziecka – zaczynamy od prostych, stopniowo zwiększając stopień trudności (Przykład: dwa uderzenia o stół – trzy klaśnięcia – dwa tupnięcia);

Krok za krokiem w tej zabawie jedna osoba ma zawiązane oczy i podąża za dźwiękiem wydawanym przez drugą za pomocą np. grzechotki lub grającej zabawki.

Ukryte dźwięki – w tej zabawie wykorzystujemy telefon lub przenośny odtwarzacz muzyki, np głośnik na bluetooth. Telefon lub głośnik chowamy w pomieszczeniu i puszczamy dowolną piosenkę z dziecięcego repertuaru. Zadaniem dzieci jest słuchać uważnie i odnaleźć ukryte urządzenie.

Pudełko – zadaniem dzieci jest potrząsać pudełkiem, w którym ukryte są przedmioty codziennego użytku, np. klucze, telefon i zgadnąć co się z nich znajduje.

Jakie odgłosy dochodzą z kuchni?– odgadywanie dźwięków wydawanych przez przedmioty kuchenne.

Prowadzący zabawę prezentuje dzieciom odgłosy wydawane przez przedmioty, np. ubijanie trzepaczką w kubku, uderzanie o siebie pokrywek, stukanie łyżką o talerz, krojenie warzyw, stukanie w deseczkę, mieszanie łyżeczką w kubeczku, uderzanie łyżeczką w metalową miskę itp. Dziecko zamyka oczy i odgaduje, co usłyszało.

Ile pestek wpadło do wiaderka? wysłuchiwanie i przeliczanie dźwięków. Dzieci siedzą na dywanie, przed sobą mają klocki, kamyki, guziki lub inne liczmany. Prowadzący zabawę (schowany) wrzuca pestki brzoskwini do małego metalowego wiaderka. Zadaniem dzieci jest wysłuchanie, ile pestek znalazło się w wiaderku i ułożenie takiej samej ilości liczmanów przed sobą.

Różnicowanie dźwięków – prowadzący umawia się z dziećmi na dwie zasady, np. “gdy usłyszycie ten dźwięk, skaczcie jak piłeczki; gdy usłyszycie tamten dźwięk – tupcie nogami”. (np. uderzanie metalową łyżeczką o szklankę i drewnianą deskę do krojenia)

Wspólne układanie i nauka rymowanek – uzupełnianie słów w znanych rymowankach, np. lata osa koło …., śnieżek prószy marzną …… Można również układać wesołe rymowanki o członkach rodziny, a następnie uczyć się ich wraz z dzieckiem na pamięć.

Wyróżnianie melodii mówienia kiedy słyszysz zdania pytające? Kiedy słyszysz zdania rozkazujące? Prezentujemy zdania, np.: „Czy lubisz lody?”, „Zatrzymaj się!”, „Zjadłeś już jabłko?”, „Uważaj, to gorące!”

Szukamy wyrazów – zabawa w dobieranie wyrazów na określoną głoskę, tworzenie ciągów wyrazowych – teraz będziemy mówić wyrazy na literę „a”, „b”.. itd.

Ile wyrazów, tyle klocków – wyróżnianie wyrazów w zdaniu, ile wyrazów, tyle ustawiamy klocków.

Przykładowe zdania:

Lubimy oglądać książeczki.

Świnka jest różowa.

Na farmie mieszkają zwierzęta.

Dzisiaj jest ładna pogoda.

Cielątko jest dzieckiem krowy.

Do zrobienia omletu potrzebujemy dwa jajka.

Na koniec posłuchaj wiersza:

„POKŁÓCIŁY SIĘ ZWIERZĘTA”
Edyta Matłosz

Dnia pewnego na podwórku pokłóciły się zwierzęta

o to, kto ma dłuższą pamięć i kto dłużej z nich pamięta.

Kura: Koo ko ko ko

Kaczka: Kwaa kwa kwa kwa

Baran: Beee

Świnka: Kwik

Kto z nas dłuższą pamięć ma?

Pies zaszczekał: Hau hau hau

Indyk zagulgotał: Guull

a kot, który ciągle spał

miaukną tylko cicho: miauu

Nic z tej kłótni nie wynikło, bo zwierzęta przez dzień cały,

o co była awantura, wszystkie pozapominały…:)

Kto wymieni wszystkie zwierzęta, występujące w wierszu?

Które zwierzątko odezwało się jako pierwsze? A które ostatnie?

źródło: panimonia.pl, babyboom.pl, wesołyprzedszkolak.pl.

Author: