LOGOPEDIA – PRZESIEWOWE BADANIE LOGOPEDYCZNE

CZYM JEST PRZESIEWOWE BADANIE LOGOPEDYCZNE?

Badanie przesiewowe jest to szybkie badanie, które ma na celu ocenę czy mowa dziecka rozwija się prawidłowo, czy też występują jakieś opóźnienia, nieprawidłowości, które powinny być sprawdzone w dokładnym badaniu logopedycznym.

KIEDY JEST PRZEPROWADZANE LOGOPEDYCZNE BADANIE PRZESIEWOWE?

Badania przesiewowe są zawsze przeprowadzane we wrześniu każdego roku szkolnego. Po ich zakończeniu rodzic jest informowany o jego wynikach. W roku szkolnym 2020/2021 badania przesiewowe są przeprowadzane w poniedziałki w godzinach 12:30 – 15:30.

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI OCENIANE SĄ PODCZAS PRZESIEWOWEGO BADANIA LOGOPEDYCZNEGO?

Dokonywana jest ocena mowy dziecka w następujących aspektach: rozumienie mowy, nadawanie mowy, artykulacja, budowa i sprawność narządów mownych. Taka ocena pozwala na wyłapanie grupy dzieci, u których mowa nie rozwija się prawidłowo.

JAK WYGLĄDA PRZESIEWOWE BADANIE LOGOPEDYCZNE?

Badanie przesiewowe polega na swobodnej rozmowie z dzieckiem oraz nazywaniu prezentowanych obrazków. Wizualnie sprawdzane jest również uzębienie, język, migdałki i podniebienie.

CZY KAŻDE DZIECKO POWINNO PRZEJŚĆ PRZESIEWOWE BADANIE LOGOPEDYCZNE?

Tak, badaniem przesiewowym powinny być objęte wszystkie dzieci
w przedszkolu, także te, które przeszły takie badanie w poprzednich latach, aby na bieżąco ocenić umiejętności w zakresie mowy.

Możliwe jest, że po zakończeniu terapii logopedycznej nowe umiejętności nie są utrwalone w sposób satysfakcjonujący i wada wymowy może wrócić. Istnieje też ryzyko, że dzieci u których w poprzednich latach nie stwierdzono nieprawidłowości pojawiły się czynniki negatywnie wpływające na mowę, np. przerośnięte migdały lub inne problemy laryngologiczne i należy je zdiagnozować oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie logopedyczne.

CZYM KOŃCZY SIĘ PRZESIEWOWE BADANIE LOGOPEDYCZNE?

Po badaniu przesiewowym rodzic otrzymuje pisemną informację czy u jego dziecka mowa rozwija się prawidłowo czy też występują trudności komunikacyjne. W adnotacji mogą pojawić się informacje o konieczności przeprowadzenia dodatkowych konsultacji laryngologicznych bądź audiologicznych.

Justyna Podmokła, logopeda przedszkolny

KONTAKT: jpodmokla@p4.lublin.eu

Author: