Metoda Ireny Majchrzak

majchrzak

Dla wielu dzieci nauka czytania jest sprawą prostą i naturalną, ale dla niektórych przyswojenie tej umiejętności stanowi ogromną trudność.

Wychodząc naprzeciw wymogom współczesnego świata, indywidualnym potrzebom dzieci i oczekiwaniom rodziców od 2001 roku, w Przedszkolu nr 4 w Lublinie, prowadzona jest wczesna nauka czytania metodą odimienną dr Ireny Majchrzak

Naukę rozpoczyna się z każdym dzieckiem, które pojawia się w przedszkolu, niezależnie od jego wieku. Największą korzyść odnoszą dzieci najmłodsze. Maja one, bowiem szansę na swobodny i długotrwały czas obcowania z pismem.

Wprowadzenie dziecka w świat pisma rozpoczyna się od jego własnego imienia (stąd nazwa metody: „Odimienna….”). Jest to słowo- klucz- za pomocą, którego dziecko może w sposób dla siebie najłatwiejszy i najbardziej naturalny odkryć strukturę pisma, czyli relację między wyrazem napisanym a słowem mówionym i relację brzmieniową między literą a fonemem.

Wizytówka jest symbolem samego dziecka i traktowana jest z dużą delikatnością. Nigdy nie można jej przekreślać, niszczyć ani urządzać współzawodnictwa w jej wyszukiwaniu.

Wyszukiwanie takich samych liter

SAM_2436

Układanie własnego imienia ( z wzorem znajdującym się na kopercie lub bez wzoru)

SAM_2425

Deszcz wizytówek

SAM_2417

SAM_2416

SAM_2412

Przebieg procesu poznawczego:

  1. Inicjacja – pierwsze ogniwo.

Zademonstrowanie każdemu dziecku z osobna, jak pisze się jego imię.

Inicjacja otwiera łańcuch ćwiczeń i zajęć, polegających na porównywaniu zapisu własnego imienia( pod względem ilości i kształtu składających się nań liter) z imionami kolegów.

  1. Ściana pełna liter – drugie ogniwo.

Następny etap polega na zawieszeniu na ścianach pomieszczenia alfabetu oraz wizytówek dzieci. Ten wizualny system dydaktyczny ma na celu uzmysłowienie dzieciom, że wszystkie, tak różne w brzmieniu imiona, zostały zapisane za pomocą ograniczonej liczby znaków. Ściana pełna liter pokazuje, bez konieczności werbalizacji, na jakiej zasadzie powstają słowa.

  1. Nazywanie świata – trzecie ogniwo.

Jest to podstawowe ogniwo całego procesu. Dziecko jest już w stanie podjąć próby czytania innych słów. Dla ułatwienia początkowo wprowadza się rzeczowniki, których desygnaty znajdują się w otoczeniu dziecka. Nazywanie świata jest zabawą intelektualno – ruchową polegającą na dokładaniu wylosowanych kartek z nazwami do odpowiednich przedmiotów.

  1. Gry czytelnicze – czwarte ogniwo.

Polegają one na dokładaniu kartek z wyrazami a następnie całymi zdaniami do odpowiadającym im obrazkom. Na tym etapie ćwiczy się także rozumienie poleceń.

Dzieci trzyletnie:

  • otrzymują wizytówkę własnego imienia,
  • uczestniczą w zabawach, które stanowią trening rozpoznawania wizytówki z własnym imieniem i wizytówek z imionami kolegów z grupy,
  • uczestniczą w zabawach, gdzie mają możliwość obserwowania i zapamiętywania liter i ich kolejności w imionach własnych i imionach kolegów,
  • składają swoje imiona z liter napisanych na oddzielnych karteczkach. Robią to najpierw według wzoru znajdującego się na kopercie, a następnie z pamięci.

Dzieci czteroletnie:

Nowe dzieci wprowadza się w krąg kolegów poprzez akt inicjacji

  • dzieci uczestniczą w prezentacji kolejnych liter alfabetu w oparciu o imiona dzieci- dzieci obcują tu ze wszystkimi literami- małymi i wielkimi, pisanymi i drukowanymi
  • po prezentacji wszystkich liter alfabetu dzieci uczestniczą w Targu liter
  • wychowankowie uczestniczą w codziennych sesjach „Nazywania świata”- odczytywanie pojedynczych słów,
  • w sali zakładany jest tzw „bank słów”- gromadzenie czytanych wyrazów

Targ liter – Na każdej taśmie musi być napisane imię jego użytkownika. Następuje proces „negocjacji”. Dziecko może domagać się wpisania tych liter,” które mu się należą” z racji przekształcenia jego imienia.

Np. : Jan – Janek, Jaś, Jasio, Janeczek, Janulek.

Taśma z wypełnionym alfabetem jest jak gdyby „dyplomem operatora pisma”, przez co rozumiemy, że dane dziecko zaznajomiło się na tyle z kształtem i brzmieniem wszystkich liter, by być w stanie zmierzyć się z innymi słowami i zrozumieć ich znaczenie. Od tego momentu zaczyna się trening.

Dzieci pięcioletnie i sześcioletnie:

  • dzieci przechodzą od odczytywania pojedynczych słów do czytania, czyli rozumienia kilkusłownych wyrażeń i całych zdań,
  • zapoznają się z nowymi częściami mowy- przyimkami i przymiotnikami oraz liczbą mnogą rzeczowników,
  • uczestniczą w czytaniu- rozumieniu poleceń, np. włóż szalik”, „włóż jeden kapeć”, „włóż jedną rękawiczkę czerwoną a jedną zieloną”, „włóż koronę”, „załóż okulary
  • tworzą w sali Banku poleceń
  • przechodzą do samodzielnego czytania zdań.

Do tego celu służą gry czytelnicze.

Polegają na dokładaniu wyrazów a następnie całych zdań lub prostych narracji do odpowiadających im obrazków. W tej fazie konkretne przedmioty zostają zastąpione ilustracjami, które też jakkolwiek w inny sposób trzeba zrozumieć.

  • Efektywność stosowanej metody jest tak zaskakująca, iż jest ona kontynuowana, monitorowana i ewaluowana już od kilku lat, stając się niejako „pozytywną wizytówką” naszego przedszkola.
  • Dzięki tej metodzie, dzieci kończące nasze Przedszkole, osiągają umiejętność czytania na wysokim poziomie. Zdecydowana większość wychowanków czyta płynnie i ze zrozumieniem. Potwierdzają to również nasi absolwenci, ich rodzice oraz nauczyciele klas pierwszych.

Opracowała Anna Cieślik